Yağmur sonrası toprak neden kokar

5
1210
Yağmur sonrası toprak neden kokar
Yağmur sonrası toprak neden kokar

Yağmur sonrası toprak neden kokar

Her yağmur sonrası harika bir koku alır çevreyi. Yağmur sonrası gelen o kokuya halk dilinde toprak kokusu deriz. Çoğu birey yağmur sonrası gelen toprak kokusuna bayılır. Hatta sırf bazen o kokuyu alabilmek için yağmurda yağsın isteriz.

Günümüzde maalesef toprak alan bulmakta zorluk çekiyoruz. Bırakın yeşilliği toprak bile bulamıyoruz. Özelliklede büyük şehirlerdeki yaşamlar maalesef bu güzel kokuyu almaya hasret bırakıyor bizleri. Yağmur sonrası toprak kokusunu hepimiz biliriz. Peki bu toprak kokusuna sebep olan nedir hiç düşündük mü?

Yağmur sonrası toprak kokusunun sebebi nedir?

Yağmur sonrası hissedilen güzel kokuların kaynağı, toprakta yaşayan Actinomycetes grubu içinde yer alan bazı bakterilerdir. Toprak içerisinde yaşayan bu canlılar, en çok nemli ve karanlık ortamlarda gelişirler. Çevre koşullarının gelişmeleri için uygun olmadığı kurak dönemlerdeyse spor adı verilen özel yapılar üretirler.

Sporlanma, bazı bakterilerin, kendilerini olumsuz koşullarda korumalarını sağlayan bir özelliğidir. Yağmur sonrası duyduğumuz kokunun nedeni bu sporlardır.

Yağmur damlaları yere düştüğünde, toprakta önceden birikmiş bir miktar yağmur suyunun da yardımıyla, sporların havaya fırlamasına neden olur. Yağmur nedeniyle havada çoğalan nem de, bu sporların kokusunu burnumuza kadar ulaştırır.

Toprak değil, topraktaki bakteriler kokuyor!

Kısaca anlatmak gerekirse, yağmur sonrası oluşan toprak kokusunun sebebi, toprak değil toprakta yer alan bakterilerdir.

5 YORUMLAR

  1. Yağmur sonrası toprak kokusunu insanlar çok sever ama aslında neden o kokunun geldiğini bilseler bence sevmezler bazı etkileşimler sonucu oluyor bakteriyel diyelim biz

  2. İlginçmiş bu kağıdın elimizi kestiğinde ki durum ile aynı imiş.Bilindiği üzere jilet kesince acımamasının sebebi bakterilerden arınmış olması,fakat kağıt kesiğinde kağıdın ğzerinde ki bakteriler verirmiş acıyı demek ki toprağı da kokutan bakteri imiş

  3. Şimdi o mis gibi kokuya bakterilerin sebep olduğunu öğrenmek, o kokuyu duyduğumda içimde oluşan güzel hisleri götürür mü diye merak ettim:)

CEVAP VER