Utanınca neden kızarırız

5
1157
Utanınca neden kızarırız
Utanınca neden kızarırız

Utanınca neden kızarırız

Söylenmemesi gereken bir durumda, hiç olmadık bir hata yapıldığında, gülünç bir duruma düşüldüğünde veya birinden hoşlandığımızı söylerken gibi durumlardan hepimiz utanmışızdır. Bu tarz durumda utanmamız, yüzümüzde ve bedenimizde farklı görüntülere sebep olabiliyor. Bunlar arasında en meşhur olanı tabiî ki yüzümüzün kızarması.

Peki neden utandığımızda yüzümüz kızarır?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır ki yüz kızarması, sadece utanma duygusuna has bir durum değildir. Aynı zaman da kızdığımızda, stresli olduğumuzda, heyecanlandığımızda, korktuğumuzda ve daha birçok durumda yüzümüz kızarabilmektedir.

Yüz kızarmasına neden olan ne?

Yüz kızarması, belirli bir zihinsel süreçlerin üst üste gelerek, utanma güdüsü oluşturması ve sonuçta da fonksiyon yetersizliğine sebep olması nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Zihnimiz karıştığında, simpatik sinir sistemimiz devreye girer ve çevresel kılcal damarlarımız vazodilatör maddelerin de etkisiyle genişlemeye başlar. Bunun sonucu olarak kan akışımız hızlanır ve yüzümüzle boynumuzun çevresine daha fazla kan pompalanır. Bütün bu tepkileri göstermemize neden olan hipotalamus’tur. Utanma anında vücut genelinde de sıcaklık artışı görüldüğü için, kan en çabuk soğuyabileceği noktalara doğru pompalanır. Bu noktalarda eller, ayaklar ve yüzümüzdür.

5 YORUMLAR

  1. evet dediğiniz gibi yüz kızarması sadece utanma ile alakalı değil genel olarak kızgın insanlarda kızarır ve bana göre beyin ile alakalı durum

CEVAP VER