Türk, yerli arama motorları

9
4466
Türk, yerli arama motorları
Türk, yerli arama motorları

Türk, yerli arama motorları

Son yıllarda çeşitli Türk yatırımcılar tarafından, arama motoru oluşturabilme adına yeni projeler sunulsa da araştırmalarımız gösteriyor ki bu projelerin hiç biri istenilen seviyeye gelmemiş. En son olarak geliyoo adında yeni bir yerli arama motoru projesi sunulmuş ve ciddi bir yatırım yapılmıştı. Ancak gelinen noktada halen bir gelişme olmamasını üzüntü ile takip etmekteyiz.

Geliyoo arama motoru ile beraber bir çok Türk arama motoru projesi sunuldu. Bunlardan en akılda kalıcı ve en uzun süreli olanları Araştır ve Biliver oldu. Zira bu iki arama motoru da, Geliyoo gibi başı boş kalmış durumda.

Arama motoru olarak dünyayı ve ülkemizi esir almış olan Google ve Yahoo gibi firmalar varken yerli bir arama motoru ne kadar tutar o belirsiz ancak yinede zaman zaman bu tarz projelerin çıkacağını tahmin etmek zor değil.

Aşağıda yer alan görsellerde en çok bilinen ve şimdiye kadar diğer bir çok yerli arama motoruna oranla daha çok işlevselliği olan siteler ve ekran görüntüleri yer almıştır. Sizlerde site uzantılarını dikkate alarak, yerli arama motorlarını inceleyebilir ve yorumda bulunabilirsiniz.

Yerli arama motoru araştır.com

Türkiye arama motoru Araştır
Türkiye arama motoru Araştır

Yerli arama motoru biliver.com

Türkiye arama motoru Biliver
Türkiye arama motoru Biliver

Yerli arama motoru geliyoo.com

Türkiye arama motoru Geliyoo
Türkiye arama motoru Geliyoo

9 YORUMLAR

  1. bence boşa kürek çekiyorlar dünyada bing yandex gibi ara motorları bile google ı yakalayamamışken bizimkiler boşa kürek çekmesin bunun yerine daha farklı uygulamalr için yazılım geliştirilebilir. Mesela sesli arama yada resimden arama özelliklli site gibi

  2. Ben Geliyoo adlı siteyi biliyordum şuan aramaya kapalı zaten diğer iki siteyi bilmiyordum. Ülkemizde birde Yandex hizmet veriyor son yıllarda birçok reklam verdi artık birçok kişi biliyor. İki büyük arama motoru karşısına yerli bir rakip çıkartmak çok zor.

  3. biliver dğer arama motorları gibi bot kullanıyor olsa da kendi geliştirdiği özel bir yazılım ile bot bilgisini çok kez filtreliyordu.

  4. Bu işe kafa yoran ciddi çalışmayı atlamışlar…
    tuurka.com | Turk Arama Motoru
    Tamamen yerli yazılım, akıllı sıralama ve sezgisel arama ile çalışıyor

CEVAP VER