Subliminal mesajlar ve örnekleri

4
2159
Subliminal mesajlar ve örnekleri
Subliminal mesajlar ve örnekleri

Subliminal mesajlar ve örnekleri

Subliminal mesajlar kısaca bilindiği gibi bilinçaltı mesajlara verilen isimdir. Peki nedir bu bilinçaltı mesajlar; belirli objenin içine bilinçli olarak yüklenmiş başka bir objeyi, fikri, düşünceyi veya görüşü insanların bilinçaltına yerleştirerek benimsetmek kabul ettirmektir.

Son zamanlarda sıkça rastlanılan ve kullanılan bir yöntem olan subliminal mesajların ana konusu genellikle cinsellik üzerine olmaktadır. Ancak bazı durumlarda farkı konularda da kullanılmaktadır. Subliminal mesajların en çok kullanıldığı sektör kuşkusuz reklamcılık alanlarıdır. Aynı zamanda çeşitli firmalar tarafından propaganda olarak ta kullanılmaktadır.

Bilinçaltı mesajlar!

Özellikle dünyaca ünlü firmalar tarafından tercih edilen subliminal mesajlara ülkemizde çok sık rastlanılmamakla beraber irili ufaklı yayınlarda yer almaktadır. Ancak şunu belirtmek isteriz ki yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde şuan bazı haber siteleri ve çeşitli sayfalarda ülkemizde de subliminal mesajlarının kullanıldığına dair örnekler sunulmakta ancak bunların birçoğunun yanlış bilgi olduğunu söylemek isteriz.

Birçok büyük firma subliminal içerikli reklam yapıyor!

Subliminal mesajlarda ki ana amaç, toplumları farkındalık yaratmadan istenilen ve pazarlaması yapılan ürüne çekme ve onu kullanmaya teşvik etmektir. Bu amaç ile adı tüm dünyada bilinen bazı firmalar subliminal mesajlara reklamlarında yer vermiştir.

Subliminal içerikli reklam, tanıtım veya ürün pazarlamada ne kadar etkili olduğu veya ne denli insanların bilinçaltını meşgul ederek yer edindiği konusunda henüz tam olarak bir bilgi yoktur. Kanıtlanmış bir pazarlama tekniği olmasa da büyük firmalar tarafından aktif olarak kullanılması subliminal yani bilinçaltı mesajları günümüzde halan kullanılabilir pazarlama unsuru olarak göstermektedir.

Aşağıdaki görsellerden subliminal içerikli örnekleri görebilirsiniz;

  1. Fotoğrafta aslan kral adlı çizgi filimde kullanılan subliminal içerikli görsele tanık olacaksınız. İki fotoğraf arasındaki subliminal içerik bariz bir şekilde karşımıza çıkıyor. Dikkatli bakıldığında aslanın yüzünde, arkası dönük ve iç çamaşırlı bir bayan figürü gözükmekte.
aslan kral çizgi film subliminal
aslan kral çizgi film subliminal

4 YORUMLAR

  1. Gece kulübü ,chicago bulls ve en önemlisi de Axe ilginçmiş diğerlerini biliyordum ama Axe ve gece kulubü hakikatten gizli mesaj niteliğinde

CEVAP VER