Kurşungeçirmez camların özelliği nedir

3
933
Kurşungeçirmez camların özelliği nedir
Kurşungeçirmez camların özelliği nedir

Kurşungeçirmez camların özelliği nedir

Bir çoğumuz filmlerden duymuşuzdur, kurşun geçirmez cam hikayesini.  Yine haber bültenlerinde özellikle makam araçları kullanan bireylerin kendilerini savunmak için almış oldukları önlemlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda önemli iş adamları veya düşman tehdidinde olan özel kişilerin genellikle araçlarında kurşungeçirmez camlar yer almaktadır. Peki hiç düşündünüz mü kurşun geçirmez camları özel kılan ne?

Kurşungeçirmez cam ile normal camlar arasında ilk bakışta pek fark yok gibidir. Görsel olarak aynı gibi dursalar da kullanılan malzeme açısında oysaki çok farklıdırlar. Sıradan bir cam ilk mermide paramparça olurken kurşungeçirmez cam atılan merminin mesafesi ve kullanılan silahın çeşidine göre birçok sefer dayanabilmektedir.

Kurşungeçirmez cam nasıl oluyor?

Kurşungeçirmez camların aslında birçok çeşidi mevcut bunların en başında tek taraflı kullanılan ve çift taraflı kullanılan kurşungeçirmezlik bulunmakta. Tek taraflı kurşungeçirmez koruma olan camda dışarıdan oluşabilecek saldırılara karşı cam mermiye dayanıklı iken aynı saldırıya araç içerisinden daha rahat cevap verilebilir. Bir diğer tür olan çift taraflıda ise, hem araç içi hem de araç dışında mermiye karşı koruma mevcuttur. Bu yapının oluşmasındaki ana madde, polikarbondur.

Kurşun geçirmez camın çeşitleri bulunmakta!

Kurşungeçirmez camların yapımında kullanılan polikarbon, merminin tabakalar içinde enerjisini alarak etkinliğini kaybetmesi için kullanılmaktadır. Aynı zamanda polikarbon maddenin etkinliği camın kalınlığı ile doğrudan ilişkilidir. Kurşungeçirmez camlar genel olarak 7 mm ile 75 mm arasında kalınlığa sahiptirler.

3 YORUMLAR

  1. bence bu kurşun geçirmez camlar son yılların en güzel teknoloji arasında yer alır çünkü hem can güvenliği hmde kullanılan teknoloji bakımından insanoğlu yararına yapılmış büyük bir icat olur

  2. atışlarda cam dağılmıyorsa başarılı sayılır ama arka arkaya aynı noktalara yapılan atışların durdurulabilmesi konusu biraz karışıktır.

CEVAP VER