Kola nasıl yapılır nerede yetişir

5
1206
Kola nasıl yapılır nerede yetişir
Kola nasıl yapılır nerede yetişir

Kola nasıl yapılır nerede yetişir

Neredeyse herkesin yaşantısında illa ki en az 1 kere içmişliği vardır. Tam olarak nasıl yapıldığı konusunda çeşitli rivayetlere sahne alsa da tam olarak bilinememektedir. Kola üreticileri kolanın halan nasıl yapıldığı önemli bir sır olarak saklamaktadır.

Kola’nın yapıldığı hakkında birçok teori ortaya atılsa da, günümüzde halan tam olarak kesin bir açıklaması yoktur. Kesin bir sonuç firma tarafından açıklanmadığı sürece, bulunamayacak gibi durmakta.

Ancak kolanın nasıl yapıldığı bilinmese de kolanın nereden geldiği bilinmektedir. Kola Afrika’da yetişen bir ağaçtır. 

19. yüzyıl boyunca Avrupalı kaşiflerin ağır yükünü taşıyan Afrikalı hamallar, orman boyunca seyahatin yorgunluğunu üzerlerinden atmak için basit bit yöntem kullanmaktaydılar. Bu yöntem, topladıkları birkaç kola tohumunun çiğnemekti.

Afrikalılar kola tohumundaki bir maddenin vücuda direnç verdiğine inanmaktaydı. Nitekim bu durum daha sonrasında bilim adamlarınca da kanıtlandır. Kola içerisinde yer alan kafein bu durumun oluşmasına sebep olan en önemli unsurdu. Kola ağacı Batı Afrika’nın neredeyse tamamında yetişmektedir. Meşrubat sanayinde kullanılmaya başlandığından beri ağacın önemi her geçen gün daha da artmaktadır.

5 YORUMLAR

  1. Kolanın bir ağaç olduğunu daha önce hiç duymamıştım. Eskiden çok tüketiyordum artık nescafeyi çok tüketmeye başladım koladan iyi gene.

CEVAP VER