Kıbrıs’ta askerlik hakkında

6
2424
Kıbrıs'ta askerlik hakkında
Kıbrıs'ta askerlik hakkında

Kıbrıs’ta askerlik hakkında

2013 yılında 353 KD olarak Kıbrıs’ta askerlik görevimi yaptım. Kıbrıs’ta askerlik hakkında bilgi isteyen kişilere yardımcı olmak için bu yazıyı derledim umarım yardımcı olabilirim. Öncelikle şunu söylemek isterim ki sporu seven ve birazda askercilik oynamayı seven biriyseniz Kıbrıs’ta askerlik yapmak sanıldığının aksine oldukça eğlenceli bir hal alabilir. Ama dediğim gibi bu durum sporu seven be askercilik oynamaktan hoşlanan kişiler için geçerli. Eğer sizde benim gibi sporu seven bir kişiliğe sahipseniz her hangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Tabi bu sıkıntı yaşamazsınızdan kastım spor konusundadır. Çünkü onun dışında Kıbrıs başlı başına sorundur. Özelliklede sporu seven bir yapınız yoksa Kıbrıs’ta askerlik sizin için tam bir işkenceye dönebilir.

Kıbrıs genel yapı itibari ile zaten zor bir memlekettir. Suyu, hayatın pahalılığı, sorunları ve askeri genel olarak sevmeyen halkı ile gerçekten sıkıntılı bir yerdir. Ancak şunu da dip not olarak söylemek isterim ki halkın bazı kesimlerinin askeri sevmemesi oldukça doğaldır. Nedenine gelince gerçekten, oldukça Abaza askerler var minibüste, otobüste, yolda her yerde milletin kızına üstelik annesi yanındayken dahi sarkıntılık yapabilecek kadar Abaza askerler dolu ve hal böyle olunca halkın askerden nefret etmesi bence gayet doğal. Biraz o ailenin yerine kendinizi koymanızı tavsiye ederim ve ondan sonra halkın askeri neden sevmediğini daha iyi anlayacağınızdan eminim.

Kıbrıs’ın genel yapısı itibari ile su sıkıntı oldukça vahim bir durumda ancak benim askerliğim dönemimde Mersin’den su hattı projesi vardı ve büyük ihtimal artık o proje tamamlanmış ve en azından Kıbrıs’ın bir bölümü su sıkıntısından kurtulmuştur diye düşünüyorum ama eğer bu proje gerçekleşmediyse bilin ki ciddi bir su sıkıntısı sizi bekliyor olacaktır. Bu su sıkıntısı sadece içme suyu anlamında değil temizlik anlamında da sizi oldukça zorlayacaktır.

Kıbrıs’ta askerlik yaparken sizi su sıkıntısı dışında birde yemek sorunu bekliyor olacak. Zira dışarıya çarşı iznine çıktığınızda yemek fiyatlarının ne kadar pahalı olduğunu göreceksiniz. Bu konuda en uygun yer Lefkoşa merkezinde yer alan ve askerler çarşısı olarak bilinen meşhur Vakıflar çarşısıdır. Burada neredeyse çırılçıplak soyunmuş kızlar sizlere hizmet vermektedir ki işin garip yanı genelde aile yerleridir ve aile olarak işletilen mekanlar bulunur. Anne, Baba kız hatta ağabey gibi tüm sülalece işletirler ve genelde kızı pazarlık malı olarak kullanırlar ki bu konuda Abaza askerler harika bir müşteridir. Azcık kızdan yüz bulunca hemen Abazalık dürtüleri ile kıza yanaşır ve kız normalde satamadığı veya ucuza sattığı ürünleri o Abazalara yüksek fiyattan rahatlıkla satabilir. Şunu da söylemek isterim ki asker için özellikle yemek ve malzeme konusunda en uygun yer Vakıflar Çarşısıdır.

Birazda Kıbrıs askeriyesinin içinden bahsedelim…

Kıbrıs tam bir sürgün yeridir. Kıbrıs’a askerliğiniz çıktı ise bilin ki bir çok sürgün yemiş komutanlar ile karşılaşacaksınız. Bunun dışında istediğinize ulaşabilme konusunda oldukça sıkıntı yaşayabilirsiniz ki bu durum yerinize göre değişebilir. Sigara, Yemek ve su gibi ihtiyaçlarınızı askeriyenin içerisinde karşılamanız biraz zor olabilir. Örneğin benim bölükte sürekli sigara(ben kullanmıyorum), su ve yemek sıkıntısı yaşanmaktaydı.

Kıbrıs’ta askerler için iletişimde ciddi bir sıkıntıdır. Bu konuda şunu söylemek isterim ki Türkiye’den her hangi bir hat getirmenize gerek yok çünkü Kıbrıs’ta Türk hatlarını kullanamıyorsunuz. Geldiğinizde hemen bir Kıbrıs Turkcell’i veya Kıbrıs’taki adı ile Telsim hat almanızı öneririm. Telefon konusuna gelince çoğu yerde telefona işine komutanlar göz yummakta ancak yakalanırsanız da yapacak bir şey yok alırlar ve vermeyebilirler. Türkiye’den eğer tel getirecekseniz kesinlikle akıllı bir telefon getirin zira diğer telefonların Kıbrıs’ta bir işlevselliği yok. Başka bu tarz telefon kullanmaya çalışsanız da ileriki zamanda akıllı telefon alacağınıza emin olabilirsiniz. Whatsapp bir numaralı haberleşme aracıdır. Aramaktan çok yazışmayı tercih edeceksiniz çünkü aramak çok pahalıya gelecektir.

Kıbrıs’ın en kötü askeriyesi genel olarak Lefkoşa’da yer alır. Özellikle 28.Mekanize Piyade Tümenine bağlı 61.Piyade Alayı ve bütün tabur bölükleri ile en pislik yerlerden biridir. Hatta ölüm alayı olarak ün yapmıştır ki bende maalesef burada askerlik görevimi yaptım. Genel olarak Kıbrıs’ta Tümen ve Alaylar arası uzun süren yolculuklar yapmakta kalırsınız zira bu durum Tabur ve Bölükler içinde geçerlidir. Alay’da kalırsanız haftada 1 çarşı izni ve özelliklede uzak bölüklerde kalırsanız 2 haftadır 1 çarşı iznine çıkabilirsiniz ki bu süre zaman zaman daha da uzayabilir.

Kıbrıs’ta askerlik yapanlar bilirler ki Kıbrıs eğitim konusunda oldukça sert bir yerdir. Nitekim Askeri Denetlemeler ile meşhur olmuş bir memlekettir. Özelikle de kış ayında askerliğiniz Kıbrıs’a çıktı ise emin olun bir ton Denetleme göreceksiniz. Yazın ise tam bir yatış yeridir. Havaların çok sıcak olmasına bağlı olarak eğitimler yapılmaz ve bu açıdan da oldukça rahat edersiniz sadece zaman öldürmeye çalışırsınız o kadar.

Kıbrıs’ta nöbet sistemine gelirsek aslında bu durum bulunduğunuz yere göre değişebilmekte. Ancak şu kesindir ki Türkiye’ye oranla kesinlikle fazladan saat nöbet tutacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sonuç olarak şunu söylemek isterim ki, askerliğiniz Kıbrıs’a çıktıysa tatile gidiyorum yaşasın gibisinden sevinmeyin özellikle kış celbiyseniz ciddi bir eğitim ve zorlu Kıbrıs koşulları sizleri bekliyor olacak ancak yaz celbine denk geldiyseniz çok şanslısınız demektir ki yazın tam bir yatış yeridir nöbet tutmaktan başka en ufak bir aktivite yapmaz hatta canınız sıkılabilir çünkü bu şekilde de zaman geçmiyor olacaktır. Bu yüzden şahsen çoğu zaman sıkıntı çeksem de iyi ki askerliğimi bu şekilde yoğun ve sıkıntılı yapmışım diyorum çünkü son 1 ay denetlemeler bittiğinde zaman geçmez olmuştur. İnanın sanki bir 5 ay daha varmış gibi geliyordu bu yüzden tadını çıkarmaya bakın başta hor görüp ortam zorunuza gidecektir ama 1 ay sonra artık Kıbrıs’a ve askercilik oyunlarına alışacaksınızdır.

Hayırlı teskereler…

Benim nerede askerliğimi yaptığımı merak edenlere sülüs kağıdım şu şekildedir;

28.Mekanize Piyade Tümeni, 61.Mekanize Piyade Alayı, 2.Piyade Taburu, Karargah ve Karargah Destek Bölüğü

6 YORUMLAR

  1. Erkek arkadaşımın kıbrıs 28.nci piyadeye çıktı ve 10 gün sonra gidiyor uzun dönem yapacak orayla ilgili bilgisi olan varsa bize yardımcı olabilirdi şimdiden çok teşekkürler

CEVAP VER