İlk balayı fikri nasıl ortaya çıktı

3
881
İlk balayı fikri nasıl ortaya çıktı
İlk balayı fikri nasıl ortaya çıktı

İlk balayı fikri nasıl ortaya çıktı

Evlenecek bireylerin kuşkusuz en önem verdikleri konulardan birisidir, Balayı. Aylar öncesinden yapılan araştırmalar, bilet kovalaması, uygun oteller ve daha birçok başlıkta oluşan eğlenceli bir o kadarda yorucu bir konu.

Ülkemizde özellikle güney sahilleri balayı için tercih edilen ilk bölge özelliğini taşımakta. Erken rezervasyon şartları, kaliteli oteller vs gibi seçenekler ile balayı çiftlerinin uğrak olduğu yerlerdir. Balayı tercihi yaparken birçok unsur göz önünde bulundurulur, bunların en başında, uygun fiyat, rahatlık, otel hizmetleri hakkında detaylı bilgi, ulaşım ve en önemlisi düğün tarihi ile uyuşması.

Peki balayı fikri ilk olarak nasıl meydana çıktı?

Balayı fikrinin geçmişi ile ilgili farklı hikayeleri vardır. Balayının kökeninin, Babiller ile o zaman ki Avrupa ülkelerine kadar uzandığı söylenmekte. O dönemde evlenen çiftlerin önce törenler sırasında, sonra da otuz gün boyunca, içine bal katılmış, ‘’bal likörü’’ diye adlandırılan bir şarabı içmeleri adettendi.

Hikayeye göre balayı terimindeki ‘’bal’’ kelimesi bu bal liköründen kaynaklanmakta olup ‘’ay’’ kelimesinin kullanılmasına ise o zamanlar insan vücudunun Ay’ın evreleri sürelerine denk gelen periyodik değişimler gösterdiğine, evlilikte ilk dönem nasıl geçerse diğerlerinin de o şekilde devam edeceğine olan insancın neden olduğu sanılmakta.

Günümüzdeki anlamıyla balayı deyimine 16. Yüzyıldan sonraki yazarların eserlerinde rastlanılmakta. Balayının evliliğin ilk ayında yapılan tatil olarak nitelendirilmesi ise 18. Yüzyıldan sonrasına dayanmaktadır.

3 YORUMLAR

  1. evlilikte ilk dönem nasıl geçerse diğerlerinin de o şekilde devam edeceğine olan insancın neden olduğu sanılmakta bunlar bazı inanclar doğru kabul edemeyiz tabiki

CEVAP VER