Gözyaşı nasıl meydana gelir

3
1221
Gözyaşı nasıl medyana gelir
Gözyaşı nasıl medyana gelir

Gözyaşı nasıl medyana gelir

Sevinçlerimizin, duygularımızın, hüzünlerimizin karşılığındır gözyaşı. Kimi zaman istemeyerek kimi zaman ise durduk yere düşüncelere dalıp o düşünceler içerisinde boğulurken gözümüzden akan yaşın bile farkına varmayız.

Peki hiç düşündük mü gözyaşı nasıl oluşur!

Gözyaşı 3 katmandan oluşur. Yağ, su ve mukus. Yani herkesin bildiğinin aksine sadece su’dan oluşmamaktadır. Bu elemetlerin her biri gözümüzde çeşitli görevleri üstlenmektedir. Yağ, göz kapağının kenarında bulunan meibomian bezlerinde üretilir. Su, lakrimal bezi tarafından üretilir. Mukus ise, özelleşmiş goblet hücreleri tarafından üretilir.

Gözyaşının oluşma evreni!

Gözümüzü her kırpışımız aslında gözlerimizin temizlenmesine olanak sağlamaktadır. Göz kırpma hareketi, gözyaşını alt ve üst gözkapaklarının kenarında bulunan kanalcıklara girmeye zorlar. Bu kanalcıklara ‘’puncta’’denir. Gözyaşı bu kanallardan, üst ve alt lakrimal bezine açılan ve ‘’canaliculus’’ adı verilen kanallara gider. Lakrimal bezi ise gözyaşını nazal geçide yani buruna açılan nazolakrimal kanal iletir. Burun ile gözyaşı üretim sistemi arasındaki bu bağlantı yüzünden ağladığımızda burnumuz da akar. Ağlama durumunda sözünü ettiğimiz kanalların taşıyabileceğinden fazla gözyaşı üretildiği için bu kanallar dolar ve sıvının bir kısmı kanallara giremeden göz kenarlarından yanaklara doğru akar. Bu durum gözyaşı olarak tabir ettiğimiz olayın görünmesine sebep olur.

3 YORUMLAR

CEVAP VER