Doğal gaz kullanımı nasıl olmalı

5
1136
Doğal gaz kullanımı nasıl olmalı
Doğal gaz kullanımı nasıl olmalı

Doğal gaz kullanımı nasıl olmalı

Rusya ile olan olumsuz ticari hava ve her geçen gün artan doğal gaz fiyatları ile kuşkusuz, bu yöntemle ısınmaya çalışan insanların en büyük korkusu faturalar oldu. Öyle ki doğal gaz faturaları kışın en yoğun geçtiği dönemlerde ortalama 100 ile 400 tl ye kadar dayanabilmekte. Hal böyle olunca da vatandaşlar doğal gaz faturalarından korkan hala geldi.

Doğal gazın kullanımı ile ilgili internette birçok yazı bulabilirsiniz. Ancak biz bu yazımızda doğal gaz faturaları nasıl minimuma indirebiliriz onu paylaşacağız.

Doğal gaz nasıl kullanılmalı

En çok merak edilen konulardan biri evde yokken doğal gazı kapatıp eve gelince açmak mı daha iyi sorusunun cevabıdır. Bu konuda yapılan araştırmalarda doğal gazın evden çıkarken düşük derecede açık bırakılmasının daha yararlı olduğu yönünde. Bunun en mantıklı açıklaması da şu şekilde yapılmakta; doğal gazı evden çıkarken kapatırsanız, eve geldiğinizde ısınmak için yüksek derecede açmaya gerek duyacaksınız demektir. Bu durum doğal gazın, açmış olduğunuz yüksek dereceye gelene kadar tam performans ile çalışması ve buna bağlı olarak daha fazla enerji harcaması demektir.

Kaldığınız evin yalıtımlı olması son derece önemli

Doğal gaz kullanımlarında faturaların yüksek gelmesinin en büyük sebeplerinden biride kaldığınız evin yalıtımsız oluşudur. Sana 100 TL geliyorken bana neden 300 TL fatura geliyor diyorsanız bilin ki evinizde yalıtım yoktur. Bu bakımdan kiralayacağınız veya satın alacağınız evlerin yalıtımlı olmasına özen gösterin.

Yüksek tavanlı evlerde ısınmak daha zor

Evin tavanın yüksek olması doğal gaz ile ısınanlar için ekstra bir masraf demektir. Çünkü, yüksek tavanlı evlerde doğal gaz evin ısısını yükseltebilmek için tam randımanlı çalışmak zorunda kalır ve bu durum ay sonu faturalara yüksek bedel olarak yansıyabilir.

Evde yokken doğal gazı kısın

Evden uzun süreli (minimum 6 saat) ayrılmalarınızda doğal gazı kısmanız iyi bir yöntem olacaktır. Tamamen kapatmak yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğal gazı açtığınızda fazlada enerji sağlamasını ve bu nedenle yüklü miktarda faturalar gelmesini sağlayabilir.

5 YORUMLAR

  1. doğal gaz geerekmedikçe kullanılmamalı yani tasarruf etmeyi bilmek lazım yoksa çok para gelir. Dikkatli şekilde yukarıda anlatıldığı gibi kullanılmalı

CEVAP VER